125 CC Motosiklet Alacaklara Öneriler
8

125 CC Motosiklet Alacaklara Öneriler

Motosiklet satın almaya karar verdiğinizde, yapmanız ve bilmeniz gereken bazı konular vardır. Örneğin sahibi olmak istediğiniz motosikletinizin marka ve modeline göre, CC değerine göre nasıl yolculuklara çıkılır, uzun yolculuklara çıkılır mı yoksa çıkılmaz mı? Gibi sorulara yanıt verecek değerde bilgi sahibi olmanız önemlidir. Küçük CC’li motosiklet alırken nelere dikkat edeceğiniz konusunda bilginiz var mı? Hem güvenli hem de kaliteli bir sürüş deneyimi açısından bu öneriler önemlidir.

Öncelikli olarak motosiklet satın almadan önce sıfır motosiklet mi yoksa ikinci el motosiklet mi satın alacağınıza karar veriniz. Hem bu sayede ayıracağınız bütçeyi de daha iyi yönetebilirsiniz.

Küçük CC’li Sıfır Motosiklet Satın Alırken…

İyi bir motosiklet satın amadan önce yetkili bayi tarafından yapılması gerek tüm servis desteğinin sağlandığı, gerekli montajın doğru yapıldığına dair kontrollerinizi yapmalısınız. Sıfır motosiklet satın alırken gidon ve aynalara önemlidir. Gidona vereceğiniz yük ile motosikletinizin gidon kısmının hareket etmemesi gerekir ve sabit kalmalıdır. Bu şekilde montajı test edebilirsiniz.

Aynalarınızın ters vidalama ile monte edildiği ve herhangi bir çukurda veya sarsıntıda aynaların oynayıp oynamadığının kontrollerini de yapabilirsiniz. Bununla beraber fren ve debriyaj manetlerinizin, kablolu olmasına bağlı kalarak düzgün monte edilmesi gerektiğini unutmayın. Bunlarda yapacağınız gerekli aksam kontrolleri de sizi ve hayatınızı kurtaracak olan önemli unsurlardır.

İkinci El Küçük CC’li Motosiklet Alırken…

Motosiklet fiyatlarındaki yüklü vergiler nedeniyle iyi bir marka ile yola devam etmek istiyorsanız, günümüzde maliyetler çok yüksek olması nedeniyle ikinci el motosiklet almayı deneyimleyebilirsiniz. Bu konuda yapabileceğiniz denetimler şöyle olmalıdır:

  • Geçmişe yönelik denetimler yapılarak, motosikletin tüm bakım kayıtları incelenebilir. Bu bakım kayıtlarının doğru takibi yapılmış olması ve belgelenmiş olması önemlidir. Kalitesi ne olursa olsun, doğru zamanlarda yapılan motosiklet bakımları her zaman uzun yıllar kullanmanıza vesile olur.
  • Motosiklet tramer kaydı ile muayene kayıtlarının önemli olduğunu unutmayın. Bunun için kısa yol SMS tuşlamaları yaparak kayıtla ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Alacağınız motosikletin en son ki muayene tarihi ile kilometresi, varsa hasar bilgisi gibi ayrıntılar SMS ile incelenebilir.
  • Motosiklette kaza olup olmadığını anlayacağınız nokta ise, bir uzman yardımıyla şase olmalıdır. Şaseye bağlı parçaların kontrolüyle; boyada şüpheli durum olup olmadığı, metal elemanların herhangi bir yamulma olup olmadığı kontrolleriyle istediğiniz kontrolleri yapabilirsiniz.
125 CC Motosiklet Alacaklara Öneriler

Fiyat ve Performans Olarak 125 CC Motosiklet Önerileri

Sıfır veya ikinci el kararı sonrasında günümüzde fiyat/performans olarak değerlendirebilecğeiniz birçok markanın birçok 125 CC veya küçük CC’li motosiklet modelleri bulunur.

Yamaha YBR 125, 125 cc motosiklet modellerinde başı çeken modellerden biridir. Kendi sınıfında ve kategorisinde en iyi yakıt tüketimine sahip bu motosiklet hem gidişi hem de sürücülerine her zaman son teknoloji fark yaratır. Fiyat olarak, kendi kategorisinin en pahalılarından biri olurken, parça anlamında da yine pahalı parçaları olan bir motosiklettir.

Bu kategoride alınabilir diğer motosiklet ise Honda CB 125E modelidir. 125 CC sınıfında ideal bir motosiklet olan bu modeli, CBF’den sonra 2. Sırada gelen en iyi motosiklet olarak bilinir.

Honda CBR 125, Türkiye’de en çok tercih edilen motosiklet olurken yakıt tüketiminde cimriliğiyle gerçekten göz önünde bulunan bir motosiklettir. Hem parça hem de servis maliyeti ise ne yazık ki tuzludur.  Fakat yeni ehliyet alıp hem ucuz motosiklet hem de spor tipi bir model arayanlar için ideal motosiklettir. Scooter kategorisinde ise Yamaha ve Honda, başı çeken motosiklet modellerini sunar. Yamaha Nmax 125 sunarken, Honda Pcx 125 modeliyle Türkiye’de en çok tutan scooter modelleridir. Kullanımı kolay ve rahat olan hem şehir içi hem de şehirlerarası yolculuklarda baş ağrıtmayan, çok az yakan bu scooter modelleri kolay olması sayesinde bayan motosiklet sürücüleri tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Bir cevap yazın

Yükleniyor...