B A1 A2 Ve M Ehliyetler Hakkında Tüm Bilgiler!

Günümüzde her taşıt gibi motosiklet kullanımı için de sürücü sertifikası olarak tanımlanan bir ehliyete ihtiyacınız vardır. Otomobil araçlarının sınıflarına göre kendi içerisinde ayrılmasıyla, her sınıfa ait özel ehliyetlerde bulunur. B ehliyeti, otomobil ve kamyonet kullanmak için gerekli ehliyet olurken, bu ehliyet ile motosiklet kullanmak mümkün müdür?

Geçtiğimiz yıllardaki ehliyet yönetmeliğindeki yeni gelen güncellemeler ile birlikte, B ehliyeti olan bir kişi, “M” sınıfı (moped sınıfı) motosikletleri kullanabilir olacaklardır. Moped sınıfı 50 CC motosikletleri kapsayan veya hızı 45 km/s geçmeyen motosiklet kategorisidir. Motosiklet kategorisi içerisinde en küçük sınıf olan Moped sınıfı, aslında İstanbul gibi yoğun trafiğe sahip büyük şehirlerde çok büyük ihtiyaç karşılayacak bir motosiklet kategorisidir.

B Ehliyetiyle Hangi Motosikletler Kullanılır?

Eğer B sınıfı ehliyetiniz var ve motosiklet kullanmak istiyorsanız, bunun için 50 CC güce sahip motosikletler kullanabiliyorsunuz. Yeni bir ehliyet alma zahmetine dahi girmeden motosiklet kullanmak adına siz de ev – iş arasında, ev – okul arasında çok rahatlıkla bu motosikletlerinizi araba yerine kullanabilirsiniz.

Bir motosiklet kullanıcısı olmak istiyorsunuz fakat ehliyet zahmetinden dolayı çoğu zaman bu hevesiniz kırılıyorsa, B ehliyetiniz olması halinde 50 CC bir motosiklet ile şehir içerisinde kısa mesafe kullanımları olarak çok rahatlıkla market alışverişi, kısa mesafeli gezi turu, arkadaşlarla buluşmak için gidilebilir kısa mesafeler vb. yerlerde kullanabilirsiniz.

İyi motosiklet markalarının çıkarttığı 50 CC motosiklet marka ve modeller şunlardır:

  • Yuki Picasso 50
  • Revolt Rs3 50Cc Scooter
  • Falcon Soft Scooter
  • Mondial Revival Scooter
  • Asya Polo Scooter

M Sınıfı Ehliyet Nedir? M Sınıfı Ehliyet ile Hangi Motosikletler Kullanılır

Motosiklet kategorisi içerisinde küçük tip sayılan motosikletleri kullanmak için gerekli ehliyet belgesidir. Karayolları Trafik yönetmeliğinde “Moped” olarak tanımlanan M sınıfı ehliyeti, hiçbir ehliyeti olmayan ve 50 CC hacme sahip motosiklet kullanmak isteyen kişiler sahip olabiliyorlar. Eğer B sınıfı ehliyetiniz varsa, M sınıfı ehliyete ihtiyaç duymadan da 50 CC motosiklet kullanabilirsiniz.

Birçok markanın ürettiği 50 CC motosikletler, M sınıf ehliyeti olan kişiler için uygundur. Burada CC veya kW önemli olduğu için, bu limitlere takılmadan en iyi markalardan en iyi motosiklet sahibi olabilirsiniz.

M Sınıfı Ehliyet ile Sürülebilir Motosiklet Avantajları Nelerdir?

En büyük avantajlarından biri, hiçbir şekilde trafik sigortası olmamasıdır. Zorunlu trafik sigortasından muaf sayıldığı gibi vergiden muaf olan M sınıfına uygun 50 CC motosikletler, eğer araba ehliyetiniz varsa (B sınıfı ehliyet) araba ehliyetiyle bile kullanma imkânı sunar. Şehir içerisinde trafiğe takılmadan kısa mesafeli tüm ihtiyaçlarınızı bu tip motosikletlerle çok uygun ve hesaplı şekilde giderebilirsiniz.

A1, A2, B Ve M Ehliyetler

 A1 ve A2 Ehliyetleri Farkları Nedir?

Silindir hacmine göre değişiklik gösteren A1 ve A2 ehliyetler, kişilerin satın almak istedikleri motosikletlerdeki hız gücüne bağlı olarak değişiklik gösterir. A1, 125 CC motosiklet veya güç olarak 11 kW ile 15 kW’ye kadar güce sahip motosikletleri kapsar.  A1 ehliyetini almak için 16 yaşını doldurmuş olmak gerekir. A1 ehliyetini aldığınızda, M ehliyetini de almış sayılırsınız.

A1 ehliyetli kişiler, Super Spor motosikletlerden Cross motosikletlere, scooter motosikletlere kadar birçok markanın çeşitli modellerinden faydalanabilir.

A2 ehliyeti ise, 35 kW güce kadar olan motosikletleri kullanabilir. 2 veya 3 tekerlekli tüm motosikletler, yine bu kategori içerisinde kullanıma uygun olur. A2 ehliyeti, aynı zamanda A1 ve M ehliyetlerini de kapsar. Yaş sınırı 18 yaşı ve üstüdür.

A1 ve A2 Ehliyetleri Hangi Tür Motosikletleri Kullanabilir?

A1 ehliyetlilerin kullanabildiği motosiklet silindir hacmi 125 CC olmalıdır. 125 CC’yi geçen pek fazla motosiklet, A1 ehliyetine uygun değildir. Yamaha, SYM, Honda ve benzer birçok motosiklet markası çıkardıkları Super Motor, Crossmotor, Scooter gibi türlerdeki motosikletlerinde en düşük 125 CC ürettikleri için birçok motosiklet sever, A1 ehliyetiyle bu motosikletleri kullanabilmektedir.  A2 ehliyetliler ise; günümüzde Yamaha R25, Honda CBR 250R, Bajaj Pulsar Ns200, Yamaha Xmax 250 veya Honda Forza 250 gibi Super Spor kategorilerinden Scooter, Maxi Scooter kategorilerine kadar birçok motosiklet türlerini kullanabilirler. Kısacası 250 CC – 600 CC aralığında birçok motosikleti A2 ehliyetliler sorunsuz şekilde kullanabilirler.