Başlangıç Motosiklet Seçimi Rehberi
12

Başlangıç Motosiklet Seçimi Rehberi

Hayatınıza yenilikler katmak istediğinizde, hafta sonlarınızı keyifle ve maceracı bir şekilde geçirmek istediğinizde yapabileceğiniz en iyi deneyimlerden biri motosiklet kullanmak olabilir. Motosikletler, gündelik yaşantımızın macera ve aksiyon yaşamak istendiğinde akla gelen en iyi araçlarından biridir. Eğer bir motosiklet satın almak ve kullanmak istiyorsanız, ne yazık ki birçok dağınık bilgiye karşı karşıya kalır, birçok bilginin dağınıklığı nedeniyle de kafanızı karıştırmış olursunuz. İşte bu nedenle hem doğru bilgileri bir arada bulabileceğiniz hem de bir rehber niteliği taşıyacak değerde başlangıç motosikleti önerileri nedir, rehber niteliğinde sizlere belirtmek istiyoruz.

Motosiklete Nereden Başlanmalıdır?

Motosiklet kullanmadan önce, ana motivasyon kaynağınız nedir? Bunu belirlemeniz gerekir. Örneğin tamamen işe gidiş geliş için kolaylık ve rahatlık konusunda motosiklet kullanmak istiyor olabilirsiniz, tamamen hafta sonlarında harika maceralara çıkmak, uzun yolculuklara çıkarak keyif almak istiyor olabilirsiniz. Sahillerde keyifle dolaşmak istediğinizde, yaz akşamlarınızda, hafta sonlarınızda bir maceracı şekilde gecelerinizi gezerek geçirebilirsiniz… Ve daha birçok sebepten ötürü motosiklet kullanma motivasyonunuz olabilir. Her bir motivasyon, bir kullanım amacıdır ve buna göre özel bir motosiklet alımı yapmanız gerekebilir.

Eğer trafik stresi çekmeden işe veya okula gitmek adına bir motosiklet sürücüsü olmak istiyorsanız, başlangıç seviyesinde iyi bir scooter motosikleti kullanmak ihtiyaçlarınızın çoğunluğunu karşılar. Ekstra bir sempati duyacağınız scooter motosikletler, günümüzde işe veya okula gitmek için kolayca sürülebilir motosiklet kategorisinden biridir. Hız süratiniz düşük olacağı için kapalı kask dışında, açık kasklarınızı da yaz aylarında kullanabilir ve trafikte hızlı gitmeyeceğiniz zamanlarda aksesuar seçimlerinizi de daha rahat seçebilirsiniz.

Hafta sonlarını keyifle gezerek geçirmek istiyorum diyenlerdenseniz eğer, o halde güzel bir maxi scooter ihtiyacınızı görecektir. Bu kategoride Honda veya Yamaha’nın modellerini değerlendirebilirsiniz. Honda Forza veya Yamaha Xmax kategorisi, maxi scooter olarak sizlerin en sevdiğiniz tarzda hafta sonu sürüşlerinize harika bir deneyim katar. Bu konuda nefis bir enduro veya touring sürücüsü olmak isterseniz eğer, hafta sonlarında daha sert sürüşlerde dahi çok iyi deneyimleme sahibi olabilirsiniz. Fakat enduro veya touring motosiklet kategorilerinde çanta vb. masrafları da önceden planlamanızı tavsiye ederiz.

Başlangıç Motoru için Bütçe Ne Olmalıdır?

Motosiklet almaya karar verdiğinizde ehliyetinizi ve gerekli motosiklet aksesuarlarınızı öncelikli olarak tamamladığınızı düşünelim. Buna göre bir motosiklet almak istediğinizde, marka ve modele göre fiyatlandırmalar değişecektir. Elbette bu marka ve modellerde, kategoriye göre de fiyat değişikliği söz konusudur.

Motosikleti sıfır mı almak istiyorsunuz yoksa ikinci el mi? Buna kararınızı vermelisiniz. Kararınız sıfır bir motosiklet almak yönünde ise ve tabi ki başlangıç motosikleti alacaksanız orta halli bir markadan deneyim yaşayabilirsiniz. 125 CC başlangıç seviyesinde bir motosiklet deneyimi olacağı gibi yaklaşık 9000 – 15.000 TL aralığında ihtiyacınıza uygun birçok markaya başvurabilirsiniz. Motosiklet markası seçiminde ise dikkat edeceğiniz en önemli durum, tabi ki güvenilir bir marka olması, yaşadığınız şehirde geniş ve yeterli seviyede bir servis ağına sahip bir marka olduğundan emin olmanız gerekir. Bu sayede herhangi bir aksaklık, problem veya sorunda direkt olarak servis ağınıza ulaşabilir olmalısınız.

İkinci el motosiklet almayı düşünüyorum diyenlerdenseniz eğer, tabi ki kötü bir marka yerine iyi bir markayı 2. El olarak değerlendirebilirsiniz. Bu sayede hem alırken kendinizi güvende hisseder hem de satmak istediğinizde de markanın bilinirliği ve kalitesinden ötürü satmanız da daha rahat olabilecektir.

başlangıç motosikleti

Motosiklet Aksesuarları Nasıl Olmalıdır?

Motosiklete bindiğinizde, kendinizi güvende hissettirecek etmen, tabi ki öncelikle motosikletinizdir. Daha sonrasında ise kendi sürüş tekniklerinizle beraber elbette ki motosiklet için aldığınız özel aksesuarlardır. Bu konuda sürücülerin kaza anında yaralandığı bölgeler olan baş, el ve göğüs korumaları önemlidir. Bu nedenle kask, eldiven ve korumalı ceket kullanımlarınız en üst seviyelerde yapılması gerekir.

İyi bir kask için konusunda doğru maliyet hesabı çıkartmak için ortalama 1500 – 3000 TL arasında bütçe ayırmanız gerekir. Yine yaklaşık 1000 – 2500 TL aralığında bütçeniz için en uygun korumalı ceket sahibi olarak, doğru markalardan onay almış 4 mevsim cekete sahip olmalısınız. Ve en son eldiveninizin de korumalı olması, ortalama 100 – 750 TL aralığında bir skalada yer alacağı bir maliyet harcanacağını unutmayınız.

Yan ürünler olarak aksesuar konusunda sonradan alınması gereken ürünler; dizlik, korumalı pantolon ve motosiklet botudur. Bu ürünleri almadan önce motosikletinizle yapacağınız hız limitlerinize göre aksesuarlarınızı eksiksiz ya da sonradan da tamamlama imkânınız bulunur.

Bir cevap yazın

Yükleniyor...