Çanakkale: Bir Destan Şehri

Çanakkale şehrinin ülkemiz açısından ve başka ülkeler açısından çok büyük bir önemi vardır. Bu önem sadece Truva antik kentiyle bitmiyor bu önem birinci dünya savaşı yıllarına kadar gidiyor çünkü birinci dünya savaşında tüm Dünya Çanakkale’de çarpıştı.

Savaş Nasıl Başladı?

Çanakkale de savaşmasının farklı amaçları var bu amaçlardan birkaçı şunlardır; Ekonomik ticari ve sömürgeciliktir.

Bu amaçlar doğrultusunda birinci dünya savaşı başladı ama pratikte birinci Dünya savaşının başlamasını sağlayan olay Avusturya Macaristan İmparatorluğu Veliahttı Franz Ferdinand, 28 Haziran 1914 günü Saraybosna’yı ziyaretinde Principe tarafından öldürüldü.

Yaşanılanlar sonrasında Birinci Dünya Savaşı resmen başlamış oldu. Osmanlı devleti savaşa girmek için müttefik olarak İngilizleri yanında istedi ama çıkarları doğrultusunda İngiltere bu isteği reddetti. Bunun sonucunda Osmanlı Almanya’ya güvendi ve müttefik olarak Almanya ile birlikte savaşma kararı aldı.

Savaş Başlangıcı

Bu olayın sonucunda ise Osmanlı Devleti’ in sınırlarında savaşlar başladı. Kanal cephesi, Kafkasya cephesi, hicaz cephesi ve Çanakkale cephesiyle birlikte birkaç cephe daha açıldı bu cephelerde Osmanlı sadece iki Savaş ta kazandı birincisi Çanakkale Savaşı ikincisi kut yani Kutül Amare bu iki savaşta dünya üzerinde önemlidir.

Çünkü Çanakkale de az silahlı fakir bir ordu güçlü teknolojik olarak silah donatılmış bir orduyu yendi tüm dünya ile savaştı ama bu savaşı yendi çünkü askerle inançlı idi kararlıydı. Almanya’nın ülkeye gönderdiği liman Van Sunderlse rağmen savaşı kazanılmıştı.Almanya’nın amacı Çanakkale’de itilaf devletlerini oyalamak savaşı yavaşlatmak bu sayede Almanya da kendi cephesine asker yığılımını engellemekti. Bu engellemeye rağmen gazi

Mustafa Kemal Atatürk emirlere uymayarak emrindeki askerleri stratejik olarak önemli olan yerlere mevzilendirdi ve bu yüzden savaşı erken bitmesi sağlandı.

Osmanlı devleti ve itilaf devletleri çok sayıda askerini burada bıraktı bu savaş bir devrin battığı yer olarak adlandırılmakta ve şu an bile geçmişini unutmayan her millet Çanakkale’ye akın etmektedir.

Tüm Dünya’nın savaşın izlerini görmek için geldiği şehirlerden biridir ve turist sayısı her yıl artmaktadır.

Savaşın İzleri

Çanakkale Savaşı izlerini hatırlamak için Seddülbahir cönk bayırı 57.piyade alayı ve bu gibi yerlere ziyaretler düzenlemektedir.

 Bu geziler toplumlar açısından önemlidir. Tarihi görebilmek için tarihin içinde yaşamaya gerek yok tarihi yerlere yapılan ziyaretler sayesinde yaşamış gibi olmak mümkündür.

Çanakkale savaşının zorluğunu Gelibolu yarım adasındaki müzenin birinde bulunan birbirine geçmiş mermiler var iki merminin birbirine çarpma ihtimali çok düşük normalde ama atılan mermilerin çokluğu birbirine çarpan mermilerden de anlaşılmaktadır.

Truva Antik Kenti

Çanakkale tek şehitlerin mekânları ve savaş mekânları ile de ön plana çıkmamaktadır. Truva antik kenti de Çanakkale’nin turistik açıdan önemli bir yer tutuyor bu gibi tarihi yerleri olan bir ülke olarak çok şanslı denilebilmektedir.

Çoğu ülkenin imrenerek baktığı bir ülke konumda olan ülkemiz turizm açısından da önemlidir. Bakıldığı zaman ülkemizin dört tarafında da gezilecek çok yer var bu açıdan ülkemizin tarihini çok iyi bir şekilde bilinmesi gerekmektedir.