Düşük CC Motosiklet İle Uzun yol

A1 ehliyeti olan her motosiklet sürücüsünün kullanabileceği standart motosikletlerden biri de 125 CC motosikletler olacaktır. Günümüzde küçük CC motosiklet aldığınızda, genel de 6 ay – 12 ay arasında kullandıktan sonra sıkılırsınız. Fiyat ve performans olarak düşünüldüğünde başlangıç seviyelerinde tercih edebileceğiniz bu tarz motosikletler, uzun zaman kullanım sonucunda sıkıcı gelmeye başlayabilir.

Her yere hızlı gidebileyim, hemen gitmeliyim gibi tercihiniz ya da isteğiniz varsa, küçük CC değerlerinde motosikletleri değerlendirebilirsiniz. Hem şehir içi hem de şehirler arası yolculuklarda kolaylıkla tercih edebileceğiniz, rahatça gidip gelebileceğiniz birçok motosiklet modelleri vardır.

Motosiklet İle Uzun Yola Çıkmadan Önce Neler Yapılmalıdır?

Birtakım bakımlardan geçerek ve özel kitler hazırlayarak bu uzun yolculuklara çıkmak gereklidir. Rotalı ya da rotasız bir şekilde yola çıkacağınız zamanlarda her zaman önemsemeniz gereken bazı maddeleri sizlere sıralamak istiyoruz.

  • Motosikletinizin yakıt tüketimini olabildiğince azaltmak, yolculuğunuzda olumsuz durumlarla karşı karşıya kalmamak için motosikletin su, yağ ve fren bakımını yaptırın.
  • Sıcak havalarda motosiklet sürmenin en büyük sorunlarından biri de bunaltıcı sıcaklardır. Havalandırmaya uygun, uzun yol için üretilmiş ceketleri tercih etmelisiniz. Izgara panelleri olan, nefes alabilen motosiklet ceketleriyle birlikte yaz sıcaklarında serinletici deliklerin önemini es geçmeyin.
  • Nefes alabilen kask ve nefes alabilen delikli korumalı eldiven seçimleri de, sizi yaz günlerinde sıcak havalarda bunaltmadan rahat yolculuklar yapmanıza yardımcı olan bir diğer aksesuarlarınız olacaktır.
  • Hem koruyucu teçhizat hem de malzeme olarak yaz yolculuğuna uygun ekipmanlarınız yanınızda olsun. Yeterli miktarda her zaman yanınızda suyun bulundurulması da önemlidir. Rota boyunca serinletici içecekler, sizi dinç ve ferahlatıcı bir mola farkı yaratacaktır.
küçük cc motosiklet ile uzun yol

Düşük CC Motosiklet ile Uzun Yola Çıkmak

İlkbahar ve yaz aylarında insanlar, motosiklete atlayıp rüzgârı hissetmek ister ve yola çıkar. Uzun yolculuklarınızda bir yerlere gitmek istediğinizde, gezmek istediğinizde, doğanın güzelliklerini yaşadığınız şehirde bazı özel yollardan giderek keyif alarak gezintiye çıkmak istediğinizde size eşlik eden şey, şehrin hala bozulmamış o güzelliğidir. Peki nasıl bir motosiklet ile uzun yola çıkılır?

Motosiklet CC’si önemsiz, her çeşit motosiklet ile yola çıkılabilir. Eğer 125 CC gibi küçük CC değerlerine sahip motosikletinizle uzun yola çıkacaksanız, bu bir engel değildir çıkabilirsiniz. Ancak yorucu bir zaman geçirebilirsiniz. Rampalarda yavaş çıkışlar yapabilir, rüzgarlarda ya da yanınızdan kamyonet gibi taşıtlar geçtiğinde savrulma gibi tehlikelerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Motosiklet kullanırken çoğu insanın haz aldığı şeylerden biri de motosiklet gücünün, o büyük CC değerlerinin hissettirdiği duygudur. Bu gaz gücü hissini yaşamadan uzun yollara çıkmak zorunda kalabilirsiniz.

Eğer motosiklet CC küçükse, sollamak istediğinizde, önünüzdeki aracı geçmek istediğinizde zorlanırsınız. Sollama yapma deneyimleriniz çok uzun sürebilir ve bu süre içinde önünüzdeki aracın kör noktasında çok uzun süre kalarak tehlikeli bir sürüş yaşayabilirsiniz.

Küçük CC Motosikletle Şehirlerarası Uzun Yolculuk Avantajları

Elbette küçük cc motosikletle şehirlerarası uzun yolculuklara çıktığınızda da, birçok avantajdan faydalanabilirsiniz. Öncelikle şehir içi ulaşımı kolaylaştırdığı gibi, şehirlerarası da hiçbir şekilde bunalma, sıkılma olmadan, istediğiniz zaman mola vererek rahat bir yolculuk geçirebilirsiniz.

Eğer şehir içi birkaç saat motosikleti kullanma deneyiminiz olduysa, aynı deneyimde yakın şehirlerarası yolculuklara da çıkabilir ve bolca mola vererek, keyifli ve tehlikeyi aza indirecek seviyelerde yolculuklar yapabilirsiniz.

Hız yapması çok yükseklerde olmayacağı için, rüzgarın ve sıcak havanın hissini uzun yolculuklarda yaşayarak, yolda etrafınızdaki doğa harikalarını görerek güzel bir yolculuk geçirebilirsiniz.

En büyük özelliği ise, motosiklet alırken de göz önünde bulundurulması gereken en önemli madde olan yakıt durumudur. Küçük CC motosiklet ile uzun yola çıktığınızda yakıtınız uygun olur ve çok rahat şekilde pek fazla da hız yapmadan keyif alarak yolculuklarınızı hesaplı şekilde yapabilirsiniz.

Küçük CC Motosiklet ile uzun yol yapmak hakkında daha fazla bilgiye tavsiye bağlanıdaki yazıdan ulaşabilirsiniz.