Elektrikli Motosikletler Hakkında Her Şey!
8

Elektrikli Motosikletler Hakkında Her Şey!

Elektrikli bisikletlerden sonra en popüler taşıtlardan biri de son zamanlarda elektrikli motosikletlerdir. Günümüzde yakıt tüketimi diye bir masrafı tamamen ortadan kaldıran bu sınıf araçlar, yüksek hız gücüne sahip değilse eğer bir ehliyet, plaka ya da trafik sigortası gibi masrafa da ihtiyaç duymadan muaf olduğu bu gibi kanunlar sayesinde sizi uğraştırmaz.

Yüzyıllar boyunca motosiklet ve araba dünyasında birçok taşıt modeli, benzinli ya da içten yanmalı motorlar ile üretilmiştir. Hal böyle olunca da günümüzde yaygın şekilde kullanılan scooter ve motosiklet taşıtları ortaya çıkmıştır. Fakat bu tip fosil yakıtlar kullanarak çalışan ve günümüze kadar gelmiş olan motorlu taşıtlar, doğaya büyük zararlar uğrattığı için bu konuda büyük çalışmalar başlatılmıştır.

Havayı kirleten, yüksek sesli çalışan ve gürültü kirliliği yaratan motorlu taşıtlar, yüksek hızlarından dolayı da insan sağlığına çoğu zaman zarar vermesi nedeniyle güvensiz olması gibi sebeplerden ötürü son yıllarda yerini elektrikli motosiklet ve taşıtlara bırakmak ister. Aradan sıyrılıp kendi sektörünü fark yaratır şekilde ortaya çıkartan elektrikli motosikletler ise, bu yüzyıldaki batarya teknolojisi gelişimi sayesinde de büyük yatırımlar ile büyük gelişimler kat etmiştir.

Gerçek Motosiklet Görünümünden Farksız Elektrikli Motosikletler

Gürültüye hiçbir şekilde başvurmayan, havayı kirletmeyen ve doğaya bir zararı olmayan motosiklet dünyasına yeni bir bakış açısıyla gelen elektrikli motosikletler, gündelik yaşantınızda evden işe, okula, gezmeye çıkacağınız zamanlarda harika bir araç olacaktır. Gücünü elektrikli motor desteğiyle alacak olan elektrikli motosikletler, uzun yolu gidememe sorunlarınızın tamamını ortadan kaldırır.

Motosikletler, insanların sadece işe, okula ya da bir yere bir amaç uğruna gitmeleri için kullandıkları araçlar değildir. Aynı zamanda yeni yerler keşfetmek ya da tamamen yaşadığınız şehri gezmek içinde tercih ettiğiniz araçlardır. İşte bu nedenle artık sizlerde elektrikli motosikletlerin o muazzam özelliklerinden faydalanarak şehrinizde istediğiniz her zaman gezebileceksiniz.

Elektrikli Motosiklet Gücü ve Özellikleri

2 tekerlekli olarak kullanıma sunulan, günümüzde motosikletlerden farksız olan elektrikli motosikletler, en az 250 W ve üstü güce sahip motorlarıyla oldukça göz dolduran, cazip fiyatlar ve hatta taksit imkânlarıyla yazın yazlık şehirlerde ilgiyle kullanılır. Benzinli motosikletlerle aynı standartlara sahiptir.

Belli hıza kadar çıkabilme kabiliyeti ile sürücüyü hiçbir zaman hız ile tehlikeye atmayan bu motosikletler sayesinde benzin derdinden kurtulur, herhangi bir gürültü dahi çıkartmadan sabahın erken saatinde veya gecenin herhangi bir saatinde istediğiniz gibi sürüş deneyimini yaşayabilirsiniz.

elektrikli motosiklet

Elektrikli Motosikletlerde Özel Tüketim Vergisi ÖTV ve Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV Var mı?

Elektrikli motosikletler satılırken, satın alacağınız bayi tarafından sizin adınıza %3 değerinde ÖTV yatırır. Birçok üründe olduğu gibi elektrikli motosikletlerde de ÖTV bulunmaktadır.

Ancak elektrikli motosikletler, normal motosiklet gibi motorlu taşıt vergisi olan MTV’ye tabii değildir. MTV ödemesi yapılmaz ve bu vergi türünden sizleri kurtararak cebinizi de fazla yakmayan elektrikli motor gücüyle, hesaplı motosiklet deneyimi yaşatır.

Elektrikli Motosiklet Kullanmak için Ehliyet Gerekli mi?

A1 ehliyeti, elektrikli motosikletleri kullanmanız için gerekmektedir. Bazı motosiklet türlerinin KW/W değerlerine göre ehliyet gerektirmemektedir. Ancak bu konuda alacağınız motosikletin marka ve modelini araştırarak, bayinize danışarak en doğru ve güncel bilgiye her zaman ulaşabilirsiniz.

Elektrikli Motosiklet Muayenesi Nasıl Olur?

Elektrikli motosiklet kullanacaksanız eğer, bazı bakım ve onarımına da dikkat etmelisiniz. En önemli hususlarından biri de muayene yaptırmaktır. Elektrikli motosikletlerde muayeneye tabidir. Fakat bu muayene, normal motosiklet muayenesine göre daha yapay – basit düzeydedir. Kontrol edilen kısımlar;

  • Fren
  • Lamba
  • Lastikler olarak 3 parça olarak bilinir.

Elektrikli motosikleti satın aldıktan sonra ilk muayeneyi 3. Yıl sonunda yaparsınız. 3 yıl süre boyunca kullanımı rahatlıkla yaparken, hiçbir şekilde muayene derdiniz olmaz. Daha sonraki yıllarda ise, her 2 yılda bir periyodik olarak muayene süreleriniz bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

Yükleniyor...