Motosikletle Uzun Yola Çıkacaklara Tavsiyeler

Kış sezonu çoğu motosiklet kullanıcısı, kabuğuna çekildiği zamanlarda tamamen güneşli günlerin gelmesini bekler. İlkbahar ile birlikte motosiklet sürücülerinin çoğunluğunu dışarıda görmek, keyifli sürüşler içinde olduğunu izlemek mümkün olan şeylerdir. Kış ayları boyunca yapılan planların en iyi şekilde yapılması adına harikulade yollara çıkılır, bambaşka mavi ve yeşilin bir araya karıştığı yollarda nefis sürüş deneyimleri yaşanabilir olacaktır.

Uzun yollara çıkılmasının hayalinin kurulduğu tüm anılar, artık yaşanması adına İlkbahar sezonu ile birlikte açıldı. Hal böyle olunca da uzun yola çıkarken dikkat edilmesi gereken şeyler nedir, uzun yoldayken yolda kalmamak adına neler yapılması gerekir? Gibi konuların tamamına bu yazımız içerisinde bir rehber niteliğinde ulaşabileceksiniz…

Nereye Gideceğinize Dair Rotanızı Çizin

Bir yola çıkarken, neler yapacağınız ve sonucunda nerelere gitmiş olacağınıza dair rotalarınızı çizmiş olun. Eğer gideceğiniz varacağınız yeri bilmezseniz, nereden gideceğinizin de bir önemi kalmayacaktır. İşte bu da motosikletten keyif alma durumunu biraz daha aza çekmiş olan durumlar olarak karşınıza çıkar.

Öncelikli olarak gidilecek yolda nereler gidilecek, alternatif yol ve çözümleri nedir gibi çözümleriniz olmalıdır. Hava şartlarına uygun olarak da bu hazırlıklarla motosikletinizi de hazır etmiş olursunuz.

Hızlı sürüşü aklınızdan çıkartın. Rotanızı çizdikten sonra, yoldan keyif almak adına yapacağınız sürüşlerde, tamamen anı yaşamak ve keyfe odaklanmaya bakın. Bu sayede hiçbir şekilde ulaşılacak sonuca değil, andan alacağınız keyif ile motosikletinizle sürüş deneyimi yaşayabilirsiniz.

İlk Yardım Çantası ve Acil İhtiyaçlar Önemli

Uzun yola çıkıyorsanız eğer, her şeyi düşünmek zorundasınız demektir. Sıcak hava koşullarından tutun da yolda oluşabilecek her türlü kaza ve felakete karşı tedbirlerinizi almalısınız. İlk yardım çantanız, motosiklet üstündeyken olması gereken en önemli çantalardan biridir. Bu sayede yoldayken kendiniz veya bir başkası için acil ihtiyaç halinde hazır olması önemli detaylardan biridir.

motosikletle uzun yol

Tamir Kitlerinizi Hazır Edin

Herkes motosiklet tamir etmesini bilmeyebilir, bu en normal ve en doğal durumdur. Fakat bazı tamir kitlerinin yanınızda olması, çok basit tamir edilecek noktalarda bile işe yarar. Örneğin lastik tamir kiti, uzun yollarda insanların başına gelen en yaygın tamir gerektiren konulardan biridir.

Lastiğinizin patlaması durumunda lastiğe fitil atma kiti kullanarak sorunsuz şekilde, kısa süreli de olsa ihtiyacınızı giderecek şekilde kendi kendinize göre lastiğinizi tamir etmiş olabilir, bu sayede biraz daha yolunuz varsa o yolu sorunsuz tamamlayabilirsiniz.

Bir diğer tamir kiti ise Duct Tape olarak adlandırılan tamir bantları olarak bilinir. Herhangi bir şekilde çanta kırılması, motosiklette bir kablo çıkması, kablo vb. bir eşyayı sabitleme gereksinimi gibi konularda son derece başarılı ve güçlü bantlar ile geçici çözümler bulabilirsiniz.

Kulak Tıkacı, Yağmurluk vb. Kişisel Eşyaları Unutmayın

Motosiklet sürücüsünden sürücüsüne göre değişse de bazı kişisel eşyalar vardır ki, asla yanınızdan ayırmamanız gerekir. Uzun yollarda kask içerisinde oluşacak uğultu, canınızı bir süre sonra sıkacağı kadar kulağınızda ağrı ve sızı da yapabilir. İşte bu konuda kulak tıkacı kullanabilir ve uğultu seslerinin tamamından kurtulabilirsiniz.

Ek olarak uzun yollarda yapacağınız yolculuk esnasında hava şartlarını anlık olarak kestirmek mümkün değildir. İşte bu gibi durumda mevsim yaz dahi olsa, hava durumlarına güvenmeden gerekli tedbirlerinizi almanız gerekmektedir. Yağmurluğu da yine listenin başlarına yazabilirsiniz.

Bir diğer kişisel eşyalardan biri de Powerbank olacaktır. Günümüz teknolojisini kullanıyorsanız eğer, telefonlarınızda her zaman ihtiyaç olacak şey şarj durumudur. GPS kullanımları, telefon görüşmeleri vb. durumlarda Powerbank, şarj bitmesini önleyen olabildiğince yoğun telefon kullanımlarınızda ihtiyaç görecek olan bir kişisel eşya olarak yanınızdan ihmal dahi etmemeniz gerekir.

Bu eşyaların birçoğunu da kişiselleştirebilir ve ihtiyacınıza göre daha farklı eşyaların da alınmasını sağlayarak yolculuğunuzun biraz daha rahat ve keyifli geçmesine yönelik gerekli adımları atmış olabilirsiniz.