OTOSTOP ÇEKMEK

OTOSTOP ÇEKMENİN KATKILARI

Hayal kurmayı seven, hayal âleminde yaşayan ve özgürlüğüne düşkün bireyler can kulağıyla bu içeriği okumalıdırlar. Yeniliklere açık bir birey; içine kapanık birinin aksine konuşmayı, yeni insanlarla tanışmayı, yeni yerler görmeyi ve hayallerini başka boyutlara taşımayı gönülden arzulamaktadır. Yeniliklere ve özgürlüğe düşkün bireyler her daim yeni arayışlar içerisinde olmaktadır. Yaratıcı fikirlerin temin noktası olan bu bireyler imkânsızlıkları konuşarak zaman kaybetmekten kaçınmaktadırlar. Bunun yerine hayalleri gerçekleştirmek onlar için daha kıymetlidir. Tüm olumsuzluklara rağmen çaba göstermek ve konfor alanının dışına çıkarak yaşamak,  bu bireyleri farklı kılmaktadır.  Düzenli hayatın aksine maceracı bireylerin tercih ettiği otostop ile seyahat insanlara çeşitli katkılar sunmaktadır. Yeni insanlar, tanımak ve yeni yerler, kültürler keşfetmek insanı daha birikimli kılmaktadır. Yeni yöresel lezzetler ve yeni dostluklar bu bireylere daha kaliteli bir yaşam sunmaktadır. Kaliteli ve geniş bir insan kaynağı her birey için mutlaka önem arz etmektedir.  Kaç saat yolda olunacağı, gidilecek yere kaç saatte kaç farklı araç ile varılacağı bilinmeyen bu zorlu yolculuk insanlara sabretmeyi, cesareti ve insan sarraflığı konusunda büyük tecrübeler katmaktadır.  Paranız olmadan yemek yeme ve yeni yerler görme olasılığı otostopta büyük olasılık taşımaktadır. Otostop çekilen kişiye duyulan saygı ve ilgi çok büyüktür. Cesaretinden ve engin tecrübesinden dolayı büyük saygı göstermektedir. Gösterilen bu saygı, otostopçu bireye bazen sıcak bir yatakta bazen sıcak bir tas çorbada bazen ise kırk yıl hatırı olan bir fincan kahvede kendini göstermektedir. Kısacası otostopun maddi ve manevi katkıları büyük bir macera eşliğinde kendini göstermektedir. Otostop için bir sırt çantası ve bir kamp çadırı gerekmektedir. Bunların yanı sıra cesur ve özgüvenli davranmak bireye büyük tecrübelerin kapısını açmaktadır.  Biraz merak ve cesaret bireye büyük avantajlar sağlamaktadır.

OTOSTOP YAPMANIN RİSKLERİ

Otostop yapmak zevkli olmanın yanı sıra yorucu bir eylemdir. Sadece konfor alanından dışarı çıkmış bireyler başarı ile bu eylemi gerçekleştirmektedir. Otostop yapmak, büyük katkılar ile beraber büyük riskleri de beraberinde getirmektedir.  Her insan güvenilir olmadığından dolayı çeşitli riskler otostopçuyu beklemektedir. Otostop işleminde şoförün otostopçuyu arabasına alması ile tüm risklerin gerçekleşme potansiyeli vardır. Öldürülme, yaralanma, sözlü taciz, fiziksel taciz, gasp, hırsızlık gibi çeşitli riskler otostopun bir parçasıdır. Otostopçu, bu risklere karşı önlem almak zorundadır. Bu önlemler; duran her arabaya binmemek, binmeden önce tanışmak ve kimlik kartı göstermek, üstünde biber gazı, bıçak veya caydırıcı bir alet taşımak veyahut biri ile iletişime geçmek önemlidir.  Caydırıcı aletler ( bıçak,sopa) sadece korkutmak amaçlı olmalıdır. Son raddeye kadar kullanılmamalıdır.

SONUÇ

Merak ve cesaretin birleşimi sonucu yapımı gerçekleşen otostopun temel yapılma nedeni olan para kazancının yanı sıra çeşitli katkılar sağlamakla beraber riskler de taşımaktadır. Açılan kapıları aşmak ve yolda olmak insanları daha engin noktalara götürmektedir.