Tokat: Tarih Kokan Şehir

Yaprak sarması denilince aklınıza ilk gelen yer hiç şüphesiz ki Tokat’ tır. Sarmasıyla ünlü olduğu kadar, Tokat, tarihiyle de bir o kadar ünlü olan bir şehirdir.

Birçok medeniyete sahip çıkmış olan Tokat’ın bugünkü nüfusu yaklaşık olarak 608.299 dur. Bu nüfus verisi 2011 yılına ait bir nüfustur. Günümüzde bu veri daha da artmıştır. Her geçen gün kendisini geliştiren bu şehrimizin yüz ölçümü 9.958 kilometre karedir.

Tokat’ın Coğrafi Konumu

Birçok kültüre ev sahipliği yapmış olan şehir, Akdağ ve Çamlıbel dağlarının oluşturmuş olduğu vadiler arasında bulunan bir ildir. Tokat’ta bu dağlar haricinde de sıralı dağlar bulunmaktadır. Tokat dağları kadar ovaları da olan bir ildir. Bu ovalara örnek olarak; Erbaa ovası ve Niksar ovası verilebilir. Bu ovalar şehre tarım açısından büyük bir önem arz etmektedir. Tokat’ta endemik bir bitki türü olan “Cerasus İnkana” adı verilen kiraz türü bulunmaktadır. Ayrıca il genelinde kiraz ve vişne yetiştiriciliği önemli bir tarım ürünüdür.

Karadeniz İklimi ve İç Anadolu İklimi birada bulunmaktadır. Bu nedenledir ki ilin iklimi tarım için elverişli bir yapıdadır.

Tarihçe

Tokat ilinde Kelkit, Yeşilırmak ve çekerek nehri boyunca kurulmuş olan Hititlerin yerleşim yeri konumundadır.

Tokat İlinde Bulunan İlçeler

İlin 11 adet ilçesi bulunmaktadır. Tokat’ın ilçeleri şu şekildedir; Artova, Almus, Pazar, Reşadiye, Yeşilyurt, Zile, Erbaa, Niksar, Başçiftlik, Sulusaray ve Turhaldır.

Almus İlçesi: Tokat’ta yeşil ve mavinin bir arada bulunduğu, cenneti andıran görüntüye sahip ilçesidir. Bu ilçenin en önemli özelliği Almus Baraj Gölüdür. Bu göl su sporları yapılmaya uygun bir göldür. Ayrıca Almusun Dumanlı Yaylası ve Çatak Yaylası bulunmasından dolayı yayla turizmi de ön plandadır Almusta.

Erbaa İlçesi: Horoz Tepe Ören yeri piknik yapmak isteyenlerin vazgeçilmez bir yeridir. Ayrıca Erbaa da bulunan Silahtar Ömer Paşa Camii de ilçenin ahşap mimarisi ve tarihi bir camii olma özelliğini taşımaktadır.

Niksar İlçesi: Niksar tam olarak ören alanlarıyla meşhurdur da denilebilir. Niksar ayrıca tarihi açıdan Tokat’ın en önemli ilçesi konumundadır. Niksar da bulunan en önemli tarihi mekanlara örnek olarak Leylekli Köprüsü, Ulu Cami ve Yağıbasan Medresesi verilebilir.

Pazar İlçesi: turizm açısından önemli olan ballıca mağarası, kaz gölü, Mahperi hatun kervansarayının olduğu ilçedir.

Tokat’ın yemekleri

Bir yere gideceğiniz zaman en çok da oranın yemek kültürü hakkında bilgi edinmek istersiniz. Tokat’ta damak tadınıza uygun yemekler bulabilirsiniz. Tokat’ın yemekleri arasında Tokat Kebabı, etli dolma, bakla dolması, keşkek, cevizli çörek, bat ve bezli sucuk Tokat’ın yöresel yemeklerindendir.