Tüm Motosiklet Türleri ve Özellikleri

Bir kısım kişi bir yaşam tarzı olarak görürken; bir kısım kişiler ise vazgeçilmez bir tutku olarak gördükleri motosikletler, günümüzün en iyi araçlarından biridir. Motosikletler, insanlara ortak bir payda da hizmet eden en iyi araçlar olurken, günümüzde oturuş şeklinden tutun da motosikletin kullanıldığı alana göre çeşitli kategorilerde motosiklet çeşitleri olarak türlere ayrılmıştır.

Motosiklet türleri, her ne kadar motosiklet sürücülerinin isteklerine göre donatılmış, kullanacakları alana göre kategorize edilmiştir olsa da hepsi 2 tekerlekli ve temelinde standart oturuş pozisyonda sürülen araçlar olarak günümüzde kullanılırlar. Son zamanlarda ise, motosikletlerde belli başlı türler, kategorize etme durumları meydana getirilerek, insanların ihtiyaçlarına yönelik bazı özellikleri ön plana çıkartılan motosiklet türleri de oluşturulmuştur.

Touring, Sport Touring Motorsikletler

Adından da anlaşılacağı üzere uzun turlara çıkabileceğiniz, uzun yol yapılabilir tur motosikletlerinin bulunduğu kategoridir. Genelde motosiklete yeni başlayanlar değil, uzun süredir motosiklet kullanan ve uzun yollarda biraz daha rahat etmek isteyen sürücülerin tercih ettiği motosikletlerdir.

Uzun yollarda hem rahat hem de kolay şekilde yolu tamamlayabileceğiniz, yere yakın olmasıyla daha hızlı ve rahat gidebildiği gibi, uzun yolculuklarda konforun ön planda olduğu bu motosikletler hem ağır hem de eşya taşıma konusunda en ideal motosiklet kategorisindedir.

Tur motosikletleri, uzun yollar için uygun olsa da gideceğiniz rotanın yolunun oldukça düzgün olması önemsemelidir. Eğer yol bozuksa ya da şehir içerisinde kullanmak isterseniz; çok fazla sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz. Fazla yer kaplaması ya da bozuk yollarda yere yakın olmasından sürtme sorunları meydana gelebilir. Honda Goldwing, BMW R 1200 RT, BMW K 1600 GTL veya Honda markasına ait Pan European örnek tur motosikletleridir.

Dağ ve Arazi Motosikleti: Enduro Motosikletler

Yolun bozuk olduğu, hiçbir şekilde asfaltın dahi olmadığı veya herhangi bir yol üzerinde kullanmak istediğinizde üzerinde rahat edeceğiniz motosiklet çeşidi enduro motosikletlerdir. Günümüzde dayanıklılık kelimesinin karşılığını veren bu motosiklet türleri, ayakta kullanıma ya da yüksek görüş açısı kullanımlarına uygun motosikletlerdir.

Yerden yüksekliğiyle bilinen ve istediğiniz her yoldan gidebilme gücüne sahip olan bu motosikletler, ağırdır ve boyu uzun olanlar için ideal türdedir. Bu motosikletlerin ön plana çıktığı güç, tork gücü (dönme gücü) olup, motor gücü beygir olarak değil dönme momenti olarak hesaplanmaktadır. Çamur, su ya da çeşitli darbelere karşı dayanıklı dururlar.

125 CC – 1000 CC aralığında bulabileceğiniz Enduro motosikletleri, ivmesi yüksek olmasından dolayı çok çabuk hızlanan, çantalarınızla beraber istediğiniz her yere dilediğniiz her zaman gidebileceğiniz imkanlar sunmaktadır. Bakım zamanları hızlı gelmekte fakat dayanıklılığı olabildiğince yüksek motosikletler olarak karşınıza çıkar.

Tüm Motosiklet Türleri ve Özellikleri

Amerikan Stil Yol Motosikleti: Cruiser, Chopper / Custom Motosikletler

Başlangıç noktası Amerika olan, sonrasında dünyanın her yerine bir kültür olarak yayılan Chopper, Cruiser tarzı motosikletler, günümüzde insanların bir hikayesi olması adına, bir kültüre ait olmak adına bağlandıkları motosiklet tarzıdır. Amerika tarzı, Amerikan stili olarak da bilinirler.

Uzun yollardan ziyade kısa mesafeli ve hafta sonu sürüşlerinizde kullanabileceğiniz bu motosikletlerde, çok rahat olmasa da uygun bir rahat oturuş bulunur. Çoğu yere yakındır ve yakıt tüketimi oldukça yüksektir. Bu motosikletlerde birçok marka ve model bulunur; bu nedenle de birçok tork ve beygir gücü çeşidi de meydana çıkmaktadır.

Cruiser motosikletler, seri üretim Amerikan stil motosikletlerdir. Chopper motosikletler ise, kişiselleştirilmiş, özelleştirilmiş motosikletler olarak bilinirler.

Yarış Motosikletleri: Racing – Supersport Motosikletler

Hem pist hem de yarışmalar için üretilen tarzdaki yarış motosikletleri, dışarıda sürmeye ve standart kullanıcıya yönelik motosikletler olarak üretilirler. Frenleme sistemi olan bu motosikletlerde, vücut yatarak ileriye doğru eğik pozisyonda olması gerekir ve oturuş rahat olmadığı için genelde racing motosiklet sürmek isteyen kişilerin tercih ettiği motosikletler olarak bilinir.

Yüksek performans nedeniyle yüksek yakıt tüketimi bulunan bu motosikletlerde 125 CC’den 1000 CC’ye kadar değişkenlik gösteren CC kademeleri bulunur. Yüksek güçleri olduğu için ağır ve güçlü motosikletlerdir.

Scooter Motosikletler

Şehir içerisinde rahat bir kullanımı olan, acele bir sürüş deneyimi yaşamak istemeyenlerin motosikleti scooter motosikletlerdir. Yamaha, Honda ile birlikte bu kategoride en bilinen marka Vespa markasıdır. Yakıt tüketimi düşük ve bakımı maliyet açısından yine düşük seviyelerdedir.